Co wpływa na smak kawy?

Co wpływa na smak kawy?

Jaki smak ma kawa parzona z grubo zmielonych ziaren? Czym różni się arabika od robusty? Jak powinno wyglądać doskonale wyprażone ziarno kawy? Przedstawiamy sekret głębokiego aromatu małej czarnej.

Pod słowem "kawa" każdy z nas rozumie coś innego. Dla jednych to gęsty jak smoła napój, który daje energetycznego kopa, dla innych deser ze spienionym mlekiem i cukrem trzcinowym, a jeszcze inni zadawalają się dwoma łyżkami rozpuszczalnej zalanej wrzątkiem (co dla tych pierwszych jest barbarzyństwem). Kawa może mieć co najmniej 50 twarzy. Z czego wynikają te jej różne odsłony? Jak zaparzyć kawę doskonałą i czy taka w ogóle istnieje? A może to raczej kwestia indywidualnego smaku?

Aromat czy kop energetyczny?

Istnieją dwa najbardziej rozpowszechnione rodzaje ziaren - arabika i robusta. Ta pierwsza charakteryzuje się łagodnym, kwaskowatym smakiem o lekkim cytrusowym lub orzechowo-czekoladowym aromacie. Druga z kolei ma dużo więcej kofeiny i jest bardziej gorzka.

Arabika lubiana jest za łagodność, aromatyczność i gęstość. Pochodzi przede wszystkim z Ameryki Południowej, ale także środkowo-wschodniej Afryki i Indonezji. Ma w sobie sporo kwaskowatości i nut owocowo-kwiatowych. Robusta z kolei uprawiana jest głównie na zachodnim wybrzeżu Czarnego Kontynentu, na Madagaskarze, w Wietnamie i Tajlandii. Wnosi nieco ostrzejszy smak i więcej kofeiny, ale nie ma tylu różnych aromatów, co arabika. Która z nich jest lepsza? Oczywiście wszystko zależy od gustu. Bardzo często stosuje się mieszanki tych kaw, by napar był zarówno aromatyczny, jak i energetyzujący.

Kupując ziarna należy zwrócić uwagę na ich stan. Po zebraniu są suszone, następnie prażone i zaraz potem chłodzone. Dzięki temu zachowują swój aromat. Nie powinny być popękane ani wysuszone. Dobre ziarna pokryte są oleistą powłoką. Najlepiej smakują do 30 dni po wypalaniu, później nieco wietrzeją. Po otwarciu opakowania najlepiej przechowywać je w szczelnie zamykanej puszce.

Mocna czy słaba?

Oczywiście można kupić kawę mieloną, ale to nie to samo. Dobra kawa powinna zostać zmielona tuż przed zaparzeniem. Dlaczego? Ponieważ to właśnie ten proces wydobywa z ziaren aromatyczne olejki, które budują jej niepowtarzalny smak.

- W pełni automatyczne ekspresy do kawy, które posiadają młynek z regulacją stopnia zmielenia ziaren (np. Saeco Xelsis), pozwalają dostosować smak kawy do swoich upodobań - mówi ekspert producenta ekspresów marki Saeco Mateusz Radomski. - Z mniej rozdrobnionych ziaren otrzymamy kawę o łagodniejszym smaku, z kolei z mocniej zmielonych o bardziej intensywnym aromacie. Kupując nowy ekspres, warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału został wykonany młynek. Ceramiczny materiał zapewnia trwałość, pozwalając wydobyć to, co w kawie najlepsze przez długi czas.

Kawa bez kamienia

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale na smak kawy wpływa również jakość wody. O ile ekspres nie ma wbudowanego filtra, nie powinniśmy wlewać do niego zwykłej wody z kranu, tym bardziej ciepłej, która szybciej prowadzi do powstawania kamienia. Twarda i zakamieniona woda niszczy smak kawy, nie mówiąc już o tym, co robi ze sprzętem. Tym bardziej nie wolno przyrządzać jej z butelkowanej wody mineralnej. Najlepszym rozwiązaniem jest filtrowanie wody lub kupienie ekspresu, który zrobi to za nas. Kawy nie należy doprowadzać do wrzenia ani zalewać wodą o temperaturze 100°C. Idealna temperatura, którą dobry ekspres powinien sobie dobierać sam, wynosi 90-95°C.

Z mlekiem czy... masłem?

Choć kawowi ortodoksi oburzają się na różne eksperymenty, to ci, którzy nie przepadają za klasyczną małą czarną, powinni popróbować innych smaków, przede wszystkim tych na bazie mleka. Prawidłowo spienione nie powinno być napompowane powietrzem, a raczej charakteryzować się kremową konsystencją. Taki efekt można uzyskać tylko w profesjonalnym spieniaczu i stosując dobrze schłodzone mleko z zawartością tłuszczu 3,2%. Na rynku dostępne są również specjalne mleka dla baristów wzbogacone białkami, które sprawiają, że mleko lepiej się pieni.

W ostatnim czasie w internecie pojawia się mnóstwo przepisów na kawy z nietypowymi dodatkami. Nie tak dawno celebrytki rozpływały się nad tzw. kawą kuloodporną, czyli z dodatkiem masła. Ciekawym pomysłem jest również kawa z kurkumą, goździkami czy imbirem. Niektórzy eksperymentują z awokado, a nawet z jajkiem, które zgodnie z przepisem dodawane jest do kawy po skandynawsku. 

Olbrzymi wpływ na smak kawy ma jakość ziaren i sprzęt, w którym jest parzona. Istnieje jednak jeszcze jeden ważny czynnik, a mianowicie talent. Przygotowywanie doskonałej małej czarnej jest prawdziwą sztuką, którą profesjonalni bariści doskonalą przez całe życie.

Source: http://kobieta.interia.pl/kuchnia/news-co-wplywa-na-smak-kawy,nId,2481117

Help us keep the lights on.

✔ Save unlimited bookmarks.

✔ Save PDFs, DOCX files, images and Excel sheets as email attachments.

✔ Get priority support and access to latest features.

Upgrade to Premium